Ostatnia aktualizacja: 31.01.2012

Wzorzec rasy i historia collie.


Podstawowe informacje o rasie.

Kilka słów o tej wspaniałej rasie....


Przez całe stulecia collie był praktycznie nie znany poza granicami Szkocji, obecnie jednak uchodzi za jedną z najbardziej popularnych ras na świecie. Pochodzi od psów pasterskich, które od pokoleń ciężko pracowały. Jest odpowiedzialnym stworzeniem o ogromnej inteligencji.

Collie jest obdarzony pełnymi ekspresji uszami, skierowanymi do tyłu, kiedy pies odpoczywa, zaś na poły sterczącymi, na poły skierowanymi do przodu, gdy jest czujny. Pies ten dysponuje dodatkowo innym jeszcze zaletami, potrzebnymi mu do pracy: z odległości prawie mili potrafi usłyszeć gwizd lub głos swego pasterza.


Historia Collie pochodzi z nizin Szkocji i jego nazwę wywieść można najpewniej od lokalnej odmiany czarnej owcy, zwanej colley . Jak wiele psów- swą popularność zawdzięczają królowej Wiktorii. W latach 60 ubiegłego stulecia, podczas wizyty swej Szkockiej posiadłości w Balmoral, zachwyciła się tymi atrakcyjnymi zwierzętami i kilka okazów zabrała ze sobą do zamku Windsor. Przedstawiciele tej rasy wkrótce stali się bardzo poszukiwanymi psami wystawowymi w Angli, a także, pod koniec lat 80. ubiegłego wieku, w Stanach Zjednoczonych. W latach 40 naszego wieku jej popularność wzrosła jeszcze bardziej, kiedy właśnie Collie wybrany został do roli "Lassie" w ulubionym serialu opartym na powieści Erica Knighta "Lassie wróć".


Temperament: Jest to pies obdarzony dobrym charakterem, przyjacielski, energiczny-na świeżym powietrzu, ostrożny wobec obcych i bardzo przywiązany do właściciela i jego rodziny.


Rozmiary-Wysokość:

Wysokość psa mierzona w kłębie 56-61 cm

Wysokość suki mierzona w kłębie 51-56 cm


Umaszcznie dopuszczalne przez FCI:

  • -złote/śniade tzn. jasnozłota do nasyconego mahoniu i białe znakowanie;
  • -trójbarwne (tricolor) tzn. trójkolorowa (czarna, podpalana i białe znakowanie);
  • -niebieskie marmurkowe (blue merle) tzn. błękitno marmurkowa (srebrzystoniebieska o czarnych plamach, białych znakowaniach, podpalanie nie jest konieczne);
collie tricolor collie tricolor white factored collie tricolor mało białych znaczeń
collie ciemno śniady collie ciemno śniady z białym faktorem ciemnośniady mało białych znaczeń
collie jasno śniady collie jasno śniady z białym faktorem jasnośniady mało białych znaczeń
collie blue merle collie bluemerle z białych faktorem blue merle mało białego
collie bluemerle

Umaszcznie nie dopuszczalne przez FCI:

To np. śniady merle (powstały ze skrzyżowania blue-merle + śniady).
Niedopuszczalna w FCI jest także całkowicie biała szata.

Jednak w niektórych krajach collie o białym umaszczeniu mogą być hodowane. Białe collie (White collie) są uznawane przez Kanadyjski klub CKC. Powstały one w wyniku krzyżowania osobników o największej powierzchni białej sierści. Tak więc z połączenia dwóch psów z białych faktorem (white factored collie) mogą się urodzić takie całkowicie białe psy, lub białe z normalnie umaszczonymi głowami (colour headed white collie).
collie blue merle collie bluemerle z białych faktorem blue merle mało białego
Ale amerykańskich białych collie nie można mylić z podobnymi często spotykanymi w europie białymi collie. Te przeważnie są potomkami dwóch osobników o umaszczeniu blue-merle. Takie psy określa się jako podwójny merle(double merle)Poza białym umaszczeniem mogą mieć cechy albinotyczne (np. czerwone oczy, brak pigmentu, różowa skóra)czasami także pozostałości marmurkowego umaszczenia. Istniej też bardzo duże ryzyko iż takie podwójne merle będą ślepe, głuche lub obarczone innymi poważnymi chorobami genetycznymi. Dlatego też niewskazane jest krzyżowanie merle + merle.

Fizjonomia Collie:

Owczarek Szkocki COLLIE rough

Jaki umaszczenie u Owczarka Szkockiego podoba Ci się najbardziej?
Wszystkie umaszczenia bardzo mi się podobają
Trójbarwne (tricolor) czarne
Ciemno śniade (mahoniowe, brązowe)
Jasno śniade (złote, rude)
Niebieskie marmurkowe (blue-merle)
Inne (np. biały collie itp)
Nie mam zdania na ten tematDesign provided by Free Web Templates - your source for free website templates