Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014r

Pochodzenie naszego przydomka hodowlanego / The genesis of our kennel name


Ta nazwa stworzona została w skutek gry słownej. Dosłownie nie znaczy nic, jednak ma głębsze znaczenie - powstała z pierwszych liter cech najbardziej charakterystycznych dla Owczarków Szkockich, czyli:

Aktywności
Czułości
Temperamentu
Inteligencji
Sprytu


Geneza naszego przydomka odnosi się także do angielskiego słowa ACTIV -które oznacza aktywność. A pies aktywny to pies zdrowy, dobrze zbudowany
Dlatego zgodnie z tą zasadą dążymy do tego by nasze psy były utożsamieniem gracji - harmonijnej budowy i pięknego ruchu.

nowość (Ta część czeka na uzupełnienie....)

Początek / The beginning

darmowy hosting obrazków darmowy hosting obrazków darmowy hosting obrazków


Nasza przygoda z Owczarkami Szkockimi zaczęła się w 1988 roku.
/Our adventure with Rough Collies began in 1988.

Wszystko zaczęło się niewinnie od jednego psa rodzinnego a przerodziło się w pasję...
/ This history began innocently from one pet collie and soon this one dog turned everything in our lives into passion...Na teren hodowli przeznaczyliśmy ogrodzoną przestrzeń 2,5 ha oraz znacznie większą przestrzeń terenów leśnych wraz z łąkami z których często korzystają pod naszym okiem. Mimo iż mają tak dużą swobodę-przeważnie są zawsze tam gdzie my. Lubią towarzyszyć nam we wszelkich działaniach.
/ Dogs spend most time in our gardens (2,5 hectares) and with us at home. They are always close to us, they follow us like shadows -step by tep :-) We often walk with our dogs." Moja przygoda z Collie zaczęła się już w dzieciństwie-marzyłam wtedy o piesku tej rasy. Jak zresztą większość moich rówieśników- ze względu na bardzo popularny w tamtych czasach film "Lassie" który był ekranizacją równie sławnej powieści Erica Knighta. W przeciwieństwie jednak do innych dzieci ja nie wyrosłam ze swoich marzeń - chodź na szczeniaka mogłam sobie pozwolić dopiero gdy miałam już swój własny dom i rodzinę. Mimo to moje marzenia przekroczyły najśmielsze oczekiwania. Dziś jestem właścicielką hodowli psów rasowych i z czystym sercem mogę powiedzieć, że zarówno film jak i książka z udziałem czworonożnego bohatera nie są bezpodstawną fantazją autora i wcale nie przypadkiem Lassie stała się najbardziej popularną psią gwiazdą na świecie." (K.Zasuń)
/ "My adventure with rough collies began very early. When I was child I dreamed about such dog (like most of my peers) .Movie with Lassie was well-known to all, which made this breed very popular in the days of my childhood. One day my dreams come true- even more than I wished for ....Today I'm the owner of Rough Collie kennel and I have to say that stories with Lassie from the movies&books (by Eric Knigh) are not just fantasy. I'm sure that Collie deserved to be the most popular dog star in the world-because they are really special!" (K.Zasuń)

Chociaż pierwszy nasz pies wizualnie odbiegał od eksterieru dzisiejszych Collie to wprowadził do rodziny dużo radości a swoim wspaniałym charakterem zjednał sobie wszystkich jej członków. Myślę, że tą umiejętność do dziś posiadają wszystkie ACTIS-owe pieski
/ Our first collie wasn't the show star, although bring to our lives a lot of joy and due to this amazing character he gained the favor of our family. I believe that all our Collies still have such abilities.

Owczarki Szkockie są znane ze swojego łagodnego usposobienia. I właśnie za to kochamy je najbardziej!

W stosunku do obcych są ostrożne i nie ufne. Nie radzę więc zwieść się tym niewinnym wyglądem, ponieważ potrafią równie dobrze bronić posesji przed intruzami z zewnątrz. Pełne oddania dla swojego właściciela są w stanie poświęcić nawet własne życie!
/Remember Collies are cute but they are also quite good guard dogs, so beware...they are very loyal, they can even sacrifice own lives to save owner and family home.
Agresja jest wadą dyskwalifikującą w tej rasie !  

To dla nas bardzo istotne. Nie możemy sobie pozwolić na przejawy agresji u któregokolwiek z naszych piesków. Ponieważ nasza hodowla ma charakter domowy chcemy tak jak każda rodzina otaczać się tylko sympatycznymi psami, które mają stabilny charakter. Do hodowli wybieramy tyko zrównoważone psy które przekażą tą cechę dalej. 

Początkowo w naszej hodowli były pieski o różnej maści: złote, śniade, tricolory nawet marmurki z Estońskiej hodowli PERI m.in.. OLIWIA od Janosika i Maryny [Heidelind's Silver Idealman+ Skylit Blue Bea Beahy]. Jednak nieco później skoncentrowaliśmy się na śniadych i takie (z nielicznymi wyjątkami) hodujemy obecnie.


/At the beginning we had collies in all 3 colours of coat: sable, tricolour and blue merle. Some of blue merles were from Estonian kennel PERI, among others: OLWIA od Janosika i Maryny [Heidelind's Silver Idealman + Skylit Blue Bea Beahy ]. However, a little later we focused on sable collies and those (with few exceptions) we breed until today.
Próbowaliśmy różnej "krwi" .../ We tried with various blood lines...
...była suka z lini Corydon - PAMELA Izami (córka Ch.Corydon the HOTTENTOT) Psy z Corydon - niewątpliwie miały szlachetne głowy lecz trzeba było popracować nad szatą-która pozostawiała wiele do życzenia. Z tego to względu szukaliśmy jeszcze czegoś innego... i natknęliśmy się na PELIDO. Szczególnie zauroczył nas pies - Pelido DOUBLLE FANTASY-jego krew (oraz jego słynnych synów: In.Ch. LEGEND of Irish Home i REVAL VELVET ) płynie w wielu naszych psach.
/...there was female from Corydon line - PAMELA Izami (daughter of Ch. Corydon the HOTTENTOT )
darmowy hosting obrazków

Tak więc podążając tym kierunkiem w naszej hodowli pojawiły się : SENDI z Pradoliny Odry i ARES z Biskupich Mokradeł -(dzieci sławnego In.Ch. DENIM Fatransky sen)
/ So going this way in our kennel appeared: SENDI z Pradoliny Odry and ARES z Biskupich Mokradeł (children of the famous Int.Ch. DENIM Fatransky Sen)

Szata -włos jest on niezależnie od umaszczenia (pomijając collie krótkowłose) atutem, który robi największe wrażenie. I to właśnie spodobało się nam w nowoczesnych Angieskich liniach. Takie collie mają bowiem obfitą szatę. Ważne jednak by szata miała dobrą strukturę i gatunek co gwarantuje (w brew pozorom ) łatwe utrzymanie.

Budowa anatomiczna. Pod puszystym futerkiem skrywa się smukła lecz silna sylwetka, opierająca się na mocnych układzie kostnym. Typowe dla rasy kątowanie jest cechą dziedziczną-prawidłowe pozwala sprawnie funkcjonować aż do starości.Zawsze zwracaliśmy uwagę na budowę anatomiczną psów -i do hodowli wybieraliśmy tylko osobniki spełniające nasze wymagania. Każdy pies w naszej hodowli poddawany jest badaniu RTG w celu wykluczenia zwyrodnień stawu biodrowego. Tak więc wszystkie nasze psy hodowlane są całkowicie wolne od dysplazji (A)!

Jednym z pierwszych naszych reproduktorów był ARES z Biskupich Mokradeł [In.Ch DENIM Fatransky sen + HASTA z Lasów Oleskich] od p.Zofii Bednarek. Był harmonijnie zbudowanym psem o bardzo obfitym włosie i cudownym charakterze. Pozostawił po sobie wiele ślicznych szczeniąt-choć niestety mało, które trafiły do rąk wystawców.
/ARES z Biskupich Mokradeł[In.Ch DENIM Fatransky sen + HASTA z Lasów Oleskich] was one of our first stud dogs, he was breed by Zofia Bednarek. It was a big dog with harmonious body structure, great dark sable coat, and with amazing character. He gave us a lot of nice puppies - unfortunately, only a few goes to show/breeding homes.
Niektóre z jego dzieci: /Some of his progeny:
ARISA Actis (która niestety nie pozostawiła po sobie potomstwa:
ORLA Actis- trafiła do rąk p. Doroty Ratusznej z Kluczborga;
BETA BRIKS Actis;
NADI OF GOLD Actis-obecnie mieszka u wspaniałej rodziny w Opolu;
NEV VARIOR PRINCES Actis,
JESI GOLD Actis oraz LUCKY STAR Actis-które zatrzymaliśmy w naszej hodowli.

(zdjęcia wymienionych psów znajdziecie w dziale "rodzina actisu")


darmowy hosting obrazków

W 1995r do naszej hodowli przyjechała z Czech (wnuczka In.Ch.Pelido LEDGND of Irisch Home) BEAUTY BESS von D'erste od p.Jany Milatowej. BESSI była wspaniałym i pięknym szczenięciem-później okazała się równie wspaniałą matką dla swoich pociech. Jednak BESSI -nie lubiła wystaw i całego tego zamieszania-w związku z czym nie pokazywała się tak jak powinna- i właśnie dlatego nie miała wielu sukcesów wystawowych. Potomstwo BESSI i ARESa skumulowało najlepsze cechy rodziców-z tego skojarzenia rodziły się mocne, dobrze zbudowane szczenięta .

darmowy hosting obrazkówdarmowy hosting obrazkówdarmowy hosting obrazkówdarmowy hosting obrazków

W 2000r przyjechał do nas pies od p.Sonji Senkowej -Alfred Betty Senk (wnuczek DRYFT-a Fatransky Sen) który był nieco lżejszej budowy ale posiadał dobrze zaznaczony stop, migdałowe oczy, długą elegancką szyję z imponującą kryzą. Okazał się też idealnym partnerem dla BESI (później także dla innych naszych suczek) z tego związku urodziły się chyba najbardziej bliskie ideałowi szczeniaki m.in Wspaniała REDA Actis, która na 3 wystawach zakończyła młodzieżowy championat Polski (przy czym pierwsze Zw.Mł dostała w wieku 9 miesięcy-na międzynarodowej wystawie w Krakowie). Szybko też (nie kończąc jeszcze 2 lat) została Championem Polski.
...
Jak widać swoim ujmującym spojrzeniem zachwyciła nie jednego sędziego. Ta energiczna sunia uwielbia zwracać na siebie uwagę, a na psich pokazach czuje się jak ryba w wodzie.
W 2005r REDI doczekała się pierwszych szczeniąt którym przekazała najlepsze cechy. Być może następne pokolenie czyli: BIG STAR Actis, BETI Actis, BELLA ROSA Actis, BROWN DOG Actis, przerosną swoich rodziców. Na razie pozostaje nam tylko czekać...

Mieliśmy dużo szczęścia wybierając obecną drogę.Staramy się aby wszystkie nasze pieski były w podobnym typie, równocześnie dbając o zróżnicowanie genetyczne

Obecnie nasze psy mogą poszczycić się dużymi osiągnięciami wystawowymi. Chcąc nie chcąc wystawy są częścią hodowli chociaż jest wiele być może ważniejszych cech rasowych których sędziowie nie są w stanie ocenić. Dlatego praca hodowlana opiera się na czymś więcej niż tylko na ocenach wystawowych.

Szanujemy wszystkich hodowców bo wiemy,że każdy ma inny gust i inną wizję przyszłości.Wiemy ile trudu trzeba włożyć w taką hodowlę-ilu wymaga to wyrzeczeń i poświęceń. Mimo to dla nas praca z tymi psami jest samą przyjemnością i daje dużo satysfakcji. One potrafią się wspaniale odwdzięczyć za opiekę. Nie ma chyba wspanialszego wynagrodzenia od widoku zdrowych i szczęśliwych psiaków biegających koło domu.

PODZIĘKOWANIA

Z tego miejsca chcieliśmy podziękować: p.Janie Milatowej za bezinteresowną pomoc i wyhodowanie wspaniałej BEUTY BESS von D'erste oraz p.Soni Senkowej za wyhodowanie równie wspaniałego ALFREDA Betty Senk dzięki którym nasza hodowla istnieje.
Chcielibyśmy aby w Polsce też udzieliła się taka współpraca między hodowcami psów rasowych jak w Czechach-być może to jest kluczem do ich sukcesów.
Nie można też zapomnieć o prawdopodobnie już nie istniejącej hodowli Legenda Saklawi za oddaną do końca LALKĘ!

Dziękujemy także wszystkim wystawiającym nasze pieski i tym, którzy przyczynili się do sukcesu naszej hodowli! Oraz wszystkim którzy robią to tak jak my-z miłości do tej rasy!!!
Dziękuje za poświęcenie czasu i życzę miłego zwiedzania naszej strony. Mamy nadzieje,że znajdziecie tu wiele cennych informacji.

hod. Elwira Zasuń
& Katarzyna Zasuń 
Design provided by Free Web Templates - your source for free website templates